Tradycje winiarskie w miejscowości Topolčianky sięgają 1723 roku. Wtedy właścicielem tych ziem był graf Keglevich de Businu, który sprowadził z rodzinnej Dalmacjiwykwalifikowanych winiarzy, by rozpocząć własną produkcję wina. Była to niewielka winnica produkująca wino na własny użytek.
W latach 1800 – 1830 francuski specjalista Gagco opiekując się parkiem na zamku, zwiększył uprawy winorośli i owoców tym samym rozszerzając produkcję. Dzięki temu wino z ChâteauTopolčianky mogły poznać szersze kręgi miłośników wina. W okresie pierwszej Republiki Czechosłowackiej w czasach międzywojennych, zamek w Topolčiankachzostał letnią rezydencją prezydenta, co przyniosło sławę nie tylko miejscowej społeczności, ale także lokalnemu winu.
Pierwszy czechosłowacki prezydent T.G. Masaryk odwiedzał Topolčianky w czasie letnich wakacji w 1923 – 1935, a pewnego razu przedłużył pobyt do czterech miesięcy… Podczas pobytu w Topolčiankachprzyjmował oficjalne delegacje i w ramach poznawania miejscowej kultury proponował wina lokalnej produkcji, dzięki czemu, tutejsze wino stało się modne, a nawet weszło do niektórych barów i kawiarni w Pradze. W tamtych czasach dominowały wina białe: różne odmiany rieslingów (rizling rýnsky, rizling vlašský), rulandské biele (pinot blanc) oraz veltlínske zelené (grüner veltliner – austriacki numer jeden). Uprawiano także czerwone odmiany winogron – merlota, cabernet sauvignon.
Pierwsze wino pod nazwą “Château Topolčianky” zostało wyprodukowane w 1933 roku, a pierwsza etykieta ze słowackim tradycyjnym ornamentem z prawej strony ukazywała dziewczynę w stroju ludowym stojącą na tle Tatr i zamku w Topolčiankach.
Od 1993 roku Château Topolčianky stało się z powrotem prywatną firmą. Od tego czasu produkcja została całkowicie przeorganizowana, wprowadzono współczesną technologię, praktycznie całkowicie zmieniono sposób zarządzania. Na dzień dzisiejszy Château Topolčianky jest nowoczesną winiarnią wypuszczającą na rynek świetne wina w dobrej relacji jakość-cena.
Zapraszamy na Dni Węgrzyna I CK Wino – kiermasz na Małym rynku w Krakowie, gdzie będzie można się napić win z Topolčiankek.