Rueda – wspaniałe białe
Nazwa pochodzenia Rueda DO została zatwierdzona przez ministerstwo w 1980 roku jako pierwsza apelacja w regionie Castilla y León. Najważniejszą przyczyną stworzenia nazwy chronionej było uznanie wyjątkowej wartości autochtonicznej odmiany białej – verdejo. Dopiero od 2008 roku można tu robić wina różowe i czerwone z takim samym oznaczeniem.
Apelacja Rueda znajduje się w południowej części regionu Castilla y León, na wschód od Toro, nad rzeką Douro (ta sama szerokość geograficzna co Porto z jednej strony i Vinho Verde z drugiej).
Marqués de Riscal i verdejo
Do rozwoju apelacji przyczynił się potentat z regionu Rioja, Bodega Marqués de Riscal, który kupił ruedyjskie winnice widząc tu ogromny potencjał. Główną zasługą firmy i jej enologa Émile Peynaud było stworzenie zupełnie nowego stylu lokalnych win, świeższego, bardziej subtelnego. Cechą gron odmiany verdejo jest bowiem szybkie utlenianie się i wina robione tu niegdyś miały właśnie taki ciężkawy, utleniony charakter z typowymi nutami miodu gryczanego i tostów. Winemaker domu Riscal zmienił zupełnie charakter win z regionu Rueda. Najpierw niezbędne okazały się nocne winobrania, żeby owoce obrabiane były w temperaturze nie wyższej niż 10-15°C – wszystko po to, by moszcz nie utleniał się i nie ciemniał, a wina zachowały potem piękny, świeży aromat typowy dla odmiany i niezbędną rześkość.
Odmiana verdejo uprawiana jest w regionie od około XI wieku i została przywieziona najpewniej z Afryki Północnej. Wina z tej odmiany mają niepowtarzalny smak, z nutą ziół, dojrzałych owoców i doskonałym poziomem kwasowości. Są zwykle dość ekstraktywne, owocowe, z charakterystyczną goryczką.
Charakterystyka
Winnice DO Rueda położone są na wysokości 700-800 m n.p.m., na płaskowyżu, zasadniczo na kamienistych glebach bogatych w wapń i magnez. Kluczowy dla klimatu jest wpływ rzeki i podmuchów znad Atlantyku. Zimy są tu długie i mroźne, a lata suche i gorące. Czynniki te zmuszają winorośl do szukania zasobów wody głęboko pod ziemią. Do tego winorośl dojrzewa późno, co równoważy wysokie letnie temperatury dzienne. Dla równowagi dojrzewania winogron ważne są także amplitudy dzienne – to dzięki nim winogrona mają czas dojrzeć w odpowiednim, niezbyt szybkim tempie, dzięki czemu mogą powstawać tu wina bogate, złożone i niejednowymiarowe.
Dumą regionu są przede wszystkim wina białe z verdejo, ale oprócz tej odmiany można używać sauvignon blanc, viura (macabeo) i palomino fino.
Jeśli chodzi o wina czerwone, tradycje upraw ciemnych winogron sięgają tu aż do czasów sprzed filoksery. Jej atak szczególnie dotknął właśnie czerwone odmiany, dzięki czemu Rueda stała się regionem znanym zasadniczo z win białych. Obecnie producenci entuzjastycznie nastawieni do tworzenia win czerwonych mają już taką możliwość. Mogą wytwarzać wina z tempranillo (określane tu często jako tinto del país lub tinto fino), cabernet sauvignon, merlot i garnacha.
Oznaczenia win z Rueda DO:
Rueda Verdejo – min. 85% verdejo, zwykle 100%, min. 11,5% alkoholu, aromaty kopru, anyżu, owoców, nuty goryczki, ciało solidne.
Rueda – min. 50% verdejo, min. 11,5% alkoholu, świeżość, nuty kwiatowe.
Rueda Sauvignon – min. 85% sauvignon blanc, min. 11% alkoholu, nuty owoców tropikalnych, smak intensywny.
Rueda Espumoso – wina musujące dry/semi-dry – min. 50% verdejo, brut/brut nature – min. 85% verdejo, metoda tradycyjna z druga fermentacją w butelce, 9 miesięcy starzenia w butelce, min. 11,5% alkoholu.
Rueda Dorado – wina likierowe, wytrawne, leżakujące minimum 2 lata w beczkach, złoty kolor, tostowe nuty – wynik oksydacji, min. 15% alkoholu.
Rueda Rosé – min. 50% czerwonych dozwolonych odmian, 11% alkoholu, aromaty truskawek, porzeczek i jagód.
Rueda Sparkling Rosé – wina musujące, min. 50% czerwonych dozwolonych odmian, metoda tradycyjna z drugą fermentacją w butelce, 9 miesięcy starzenia w butelce, min. 11,5% alkoholu.
Rueda Tinto – czerwone nie leżakowane w beczce, aromaty owocowe.
Rueda Crianza – czerwone leżakowane min. 24 miesiące z czego 6 miesięcy w beczce dębowej.
Rueda Reserva – czerwone leżakowane min. 36 miesięcy z czego 12 miesięcy w beczce dębowej.
Rueda Gran Reserva – czerwone leżakowane 24 miesiące w beczce dębowej, a następnie 36 miesięcy w butelkach.