Szukaj w sklepie
12 638 25 10

Winnica Kraków

“Perły rodzą się w winnicy” – mówią w winnicy Karpatská Perla

Karpatská Perla to rodzinna winnica znajdująca się w miejscowości Šenkvice założona przez małżeństwo Margitę i Ladislava Šebów w 1991 roku. W 2011 i 2012 roku została uhonorowana tytułem Winiarzy roku (Vinárstvo roka) nadanym przez Stowarzyszenie Producentów Słowackich.

Znakomita większość win pochodzi z 50 hektarów własnych winnic położonych w regionie małokarpackim (Malokarpatská vinohradnícka oblasť). Największą winnicą jest Suchý vrch (28ha). Znajduje się w Šenkviciach w bezpośrednim sąsiedztwie lasu Martinskiego (obszar chroniony Natura 2000) i położony jest na wysokości 215 m n.p.m. i dominują tu piaszczysto-gliniaste gleby. Są tam uprawiane odmiany: Muškát moravský, Pálava, Devín, Aurelius i André, Cabernet Sauvignon oraz Alibernet, a od 2006 roku Rizling rýnsky, Pinot Noir i Pinot Gris.

Noviny to 30-letnia winnica położona między Modrą a Šenkvicami obejmująca 4 ha, gdzie na gliniasto-kamienistym podłożu rośnie głównie odmiana Veltlínske zelené.

Šajby i Kramáre to winnice znajdujące się z kolei u podnóża Małych Karpat w modrzańskiej Kalwarii. Te winnice to głównie uprawy odmiany Rizling rýnsky.

Początkiem (od 1983 r.) winiarskiej przygody małżeństwa Šebo była pomoc w winnicach Zárubovcov, u rodziców Margity. Dopiero w 1991 roku małżonkowie poczuli, że czas przenieść się na swoje. Pierwsze wino, które stworzyli pod własnym szyldem powstało z rieslinga.

W 1994 roku Šebowie przenieśli produkcję do miejscowości Pezinok, gdzie przejęli od stryja Štefana Záruby, który odzyskał ją w ramach restytucji mienia.

W 1995 roku Karpatská Perla otrzymała swoją pierwszą nagrodę za młode wino. Był to Muškát moravský. Ponieważ winiarze musieli się zaprezentować z nagrodzonym winem, zamówili swoją pierwszą specjalną etykietę u grafika Olivera Solga. Potem, dzięki spotkaniu z Marianem Komačką, organizatorem międzynarodowego sympozjum grafików, wybrali sobie na etykiety prace Karola Félixa. Przez kolejnych 10 lat na etykietach win Karpatská Perla widniały prace słowackich grafików.

W 1997 roku właściciele postanowili znów przenieść całą produkcję do miejscowości Šenkvice. Żeby zrealizować swoje plany, odkupili budynki dawnej spółdzielni spożywczej (NUPOD).

Margita i Ladislav Šebo

Rok 1998 był przełomowy: nowe technologie, metody kontrolowanej fermentacji i starzenie w dębowych beczkach. W tych wszystkich działaniach pomagał także stryj inż. Peter Záruba. Potem trzeba było rozszerzyć uprawy. W ten sposób w rękach Šebów znalazła się ich największa do dziś 28-hektarowa winnica Suchý vrch. Pierwsze nasadzenia w 2000 roku nie bardzo się powiodły. Przyjęło się zaledwie 75% szczepek.

Unijne wsparcie było niezbędne, żeby zrobić dobrą technologicznie winiarnię, piwnice, miejsca reprezentacyjne, sale degustacyjne. Przebudowa trwała aż 2 lata od marca 2006 roku do marca 2008 roku. 21 marca nastąpiła uroczysta inauguracja nowoczesnej winiarni Karpatská Perla. Atrakcją stały się nie tylko sale produkcyjne czy piwnice, ale także wieża widokowa o wysokości 21 m, z której rozciąga się oszałamiający widok na Małe Karpaty.

Dzięki zabiegom architektów i grafików, którzy nadali ostateczny kształt wszystkim pomieszczeniom firmy, Karpatská Perla otrzymała w 2010 roku nagrodę od Stowarzyszenia Architektów za najlepszą identyfikację firmową.

Karpatská Perla proponuje swoim gościom kilka linii win:

JAGNET to podstawowa linia win o chronionej nazwie pochodzenia; jej nazwa wywodzi się od historycznej nazwy winnicy w miejscowości Šenkvice.

VARIETO to z kolei wina z wyróżnikiem (predykatem), wytwarzane z winogron najlepszej jakości, z późnego zbioru (neskorý zber), selekcjonowanych gron (výber z hrozna) bądź jagód (bobuľový výber); większość win z tej serii ma bardzo dobry potencjał starzenia; nazwa linii VARIETO pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego m.in. odmianę (domyślnie w tym przypadku winogron).

DÍLEMÚRE to linia, która powstała ze zbitki nazw dwóch działek winnic w Šenkvicach; z tutejszych owoców powstają specjalne wina w małych butelkach (0,5l i 0,375l), z naturalnie słodkich owoców, nawet lodowe (eiswein), tylko w najlepszych latach.

Ponadto Karpatská Perla tworzy wina w limitowanych seriach, sok winogronowy, młode wino, a nawet certyfikowane wina mszalne.

Dobrze pamiętamy odwiedziny w winnicy, winiarni, na wieży widokowej. Było to w ramach wyjazdu studyjnego małopolskich winiarzy w zeszłym roku. Takich spotkań się nie zapomina.