Szukaj w sklepie
12 638 25 10

Winnica Kraków

Wino hiszpańskie. Navarra

Navarra DO to apelacja win hiszpańskich powstających na północy kraju w południowej części wspólnoty autonomicznej Navarra (Comunidad Foral de Navarra). Powstała ona w 1933 roku. Bezpośrednio sąsiaduje z regionem Rioja. Niegdyś Navarra znana była głównie z lekkich różowych win ze szczepu garnacha. Obecnie powstają tu wszystkie rodzaje win – nie tylko z garnacha czy tempranillo, ale i trunki z międzynarodowych odmian (merlot, cabernet sauvignon, chardonnay). Godne uwagi są powstające tu słodkie aromatyczne muskaty. Tak czy owak, wino hiszpańskie z regionu Navarra oznacza, że mamy cały wachlarz możliwości.

Historia

Pierwsze oznaki hodowli winorośli w tym regionie pochodzą oczywiście z czasów rzymskich. Jednak nie znaczy to, że nie uprawiano tu winorośli wcześniej. Najpewniej stąd pochodzi przodek szlachetnej vitis vinifera – vitis sylvestris, którego ślady stosunkowo niedawno odnaleziono w regionie Navarra.

Po czasach rzymskich Maurowie zajmowali się uprawą winorośli, ale popyt na tutejsze wina wzmógł się najbardziej w czasach chrześcijańskich. Pamiętajmy, że przez okolice Pampeluny prowadzi słynny szlak pielgrzymkowy zwany Drogą św. Jakuba, która prowadzi do słynnej katedry Santiago de Compostella.

wino hiszpańskiePo ataku filoksery na winnice francuskie w połowie XIX w., wina z Navarry cieszyły się wielką popularnością po drugiej stronie Pirenejów. Jednak dobra passa nie trwała za długo, ponieważ filoksera dotarła także tu. Zniszczeniu uległo 97% upraw. Oczywiście jakąś część udało się odtworzyć sadząc odmiany odporne na filokserę i dzięki temu mamy dziś możliwość odkrywać ten ciekawy region, który przez całe lata pozostawał w cieniu wielkiego sąsiada – regionu Rioja.

Tu i teraz

Obecnie w regionie Navarra 90% upraw to czerwone odmiany z czego 70% to rodzime szczepy (najwięcej tempranillo i garnacha, a poza tym graciano i mazuelo),  a reszta to odmiany międzynarodowe. Jeśli chodzi o białe odmiany to stanowią one zaledwie 10% upraw. Najważniejsze są tu szczepy: viura i chardonnay, a także garnacha blanca, malvasia i moscatel de grano menudo (Muscat Blanc à Petits Grains), z którego robi się znakomite słodkie, aromatyczne wina.

Różnorodność to główna cecha regionu winiarskiego Navarra. Z jednej strony mamy bowiem bliskość Pirenejów, wpływ Gór Kantabryjskich (Cordillera Cantábrica), a do tego silne oddziaływanie klimatu kontynentalnego łagodzonego wpływem rzeko Ebro na południu  i Atlantyku (Zatoka Biskajska) z północy. Kiedy więc na półce widzimy wino hiszpańskie z tego regionu, naprawdę można się spodziewać bardzo różnych efektów.

11 tys. ha winnic, które mogą oznaczać swoje wina chronioną nazwą pochodzenia, są położone w pięciu różnych subregionach o różnym terroir: 11 tys. ha winnic, które mogą oznaczać swoje wina chronioną nazwą pochodzenia, są położone w pięciu różnych subregionach o różnym terroir: Baja Montaña, Valdizarbe, Tierra Estella, Ribera Alta i Ribera Baja.

Subregiony

Baja Montaña

Na początek to wschodnia część regionu granicząca bezpośrednio z Aragonią. Tu największy wpływ na klimat ma bliskość Pirenejów.

Obszar upraw: 1 509 ha
Główne odmiany: grenache (ponad 60%), tempranillo (25%), pozostałe (15%)
Gleby: margle, gliny, piaskowce, żwiry
Klimat: opady od 470 do 760 mm, większa wilgotność na północy, sezon wegetacyjny od 205 do 234 dni.

Valdizarbe

Kolejno najmniejszy obszar upraw, pagórkowaty, leży w środkowej części Navarry, na południe od Pampeluny.

Obszar upraw: 803 ha;
Główne odmiany: tempranillo, garnacha, cabernet i merlot wśród czerwonych, poza tym chardonnay i malvasia;
Gleby: margle, piaskowce, gliny, gleby kamieniste;
Klimat: opady od 544 do 807 mm, wilgotność wysoka, okres wegetacyjny od 223 do 227 dni.

Tierra Estella

Następny to zachodnia zona ciągnąca się wzdłuż Drogi św. Jakuba. Graniczy z Krajem Basków i La Rioja. w tym subregionie znajdują się znane winnice Castillo de Monjardín.

Obszar upraw: 1572 ha
Główne odmiany: tempranillo (50%), cabernet sauvignon (20%), sporo chardonnay.
Gleby: gliny, margle, piaskowce i żwiry
Klimat: opady od 454 do 700 mm, wilgotność średnia, okres wegetacyjny od 206 do 224 dni.

Ribera Alta

Dalej znajduje się środkowa strefa upraw, największa, dość płasko ukształtowana.

Obszar upraw: 4000 ha;
Główne odmiany: tempranillo dominuje, do tego graciano, najwięcej chardonnay w całym regionie i co nieco moscatela;
Gleby: gliny, gleby kamieniste, wapienie;
Klimat: opady od 349 do 507 mm, wilgotność niska, deficyty wody, okres wegetacyjny od 234 do 259 dni.

Ribera Baja

Na koniec region południowy, głównie nizinny. Leży między Aragonią a La Rioja w dolinie rzeki Ebro. W tym subregionie w Monteagudo znajduje się winnica Bodegas Logos (to tu powstaje nasze nowe ulubione wino hiszpańskie Logos II).

Obszar upraw: 3143 ha
Główne odmiany: tempranillo (40%), grenache (ponad 30%), wśród białych głównie viura i moscatel
Gleby: gliny, gleby kamieniste, wapienie, piaskowce
Klimat: opady od 361 do 384 mm, wilgotność niska, niedobory wody, najdłuższy okres wegetacyjny w regionie Navarra – od 227 do 255 dni.