Merlot. Cabernet Sauvignon. Poznajmy odmiany
Cabernet Sauvignon to chyba najbardziej znana czerwona odmiana. Merlot podąża jego śladem i jest tuż tuż. To wszystko zasługa Bordeaux, czyli francuskiego regionu winiarskiego, w którym te szczepy są podstawą niemal wszystkich win. Z Bordeaux powędrowały one we wszystkich kierunkach świata. Uprawia się je obecnie wszędzie: od Kalifornii przez Chile i Argentynę, Włochy czy Izrael, aż po Australię i RPA, a nawet Polskę. Popularność win bordoskich oraz względna łatwość uprawy sprawiły, że Cabernet Sauvignon jest najczęściej uprawianą odmianą na świecie. Merlot zajmuje dumne drugie miejsce. Na podium (dane z 2014 roku) znalazło się jeszcze Airén. To zupełnie nieintuicyjne, ponieważ ta biała odmiana uprawiana jest chyba wyłącznie w Hiszpanii.
Najpierw Cabernet
Wracając do naszych prymusów, Cabernet Sauvignon to wcale nie taka stara winorośl, ponieważ pochodzi najpewniej z XVII wieku. Jest naturalną krzyżówką cabernet franc i sauvignon blanc. Tym bardziej imponuje jej wielkie panowanie na całym świecie. Największa zaletą Caberneta jest to, że da się go uprawiać zarówno na żwirowym podłożu Pessac-Leognan, jak i na czerwonych glebach Coonawarra (terra rosa) w południowej Australii. Dość późno dojrzewa (tydzień lub dwa później niż Merlot), dlatego dużo zależy od warunków klimatycznych w ogólności i pogody w konkretnym okresie wegetacyjnym. W zależności od ilości słońca Cabernet Sauvignon może dawać wina bardzo gęste, dżemowate albo dużo lżejsze, bardziej niedojrzałe, o wyższej kwasowości. Oczywiście na ten charakter wpływają także gleby i wydajność. Ta ostatnia musi być ograniczana przez producenta. To dlatego, że szczep jest dość plenny i zbyt duża wydajność owoców obniża jakość późniejszych win.
Tak czy owak Cabernet Sauvignon, bez względu na to, gdzie jest sadzony, jak uprawiany i w jakim klimacie dojrzewa, daje winom pewien zestaw cech, które niemal zawsze pozwalają go wyróżnić. Są to: głęboki, ciemny kolor, umiarkowana kwasowość, dość wyraziste garbniki. Do tego dochodzą typowe aromaty takie jak owoce czarnej porzeczki, zielona papryka, przyprawy, mięta i drzewo cedrowe. Do tych cech może dochodzić cały szereg innych, jednak tych kilka zasadniczo opisuje książkowego Caberneta.
Teraz Merlot
Merlot tymczasem wydaje się być przeciwieństwem towarzysza z Bordeaux. Pochodzi najpewniej z terenów Saint-Émilion lub Pomerol, gdzie jest do dziś bazą win czerwonych. Jest najpewniej krzyżówką Magdeleine noire des Charentes i Cabernet Franc. Dojrzewa dużo wcześniej niż Cabernet Sauvignon. Owoce ma większe, o cieńszych skórkach i zdecydowanie inny stosunek pestek do miąższu w pojedynczym gronie. Woli gleby wapienne i gliniaste. To wszystko sprawia, że potrafi dać znakomite wina nawet w chłodnych regionach winiarskich, gdzie Cabernet może sprawiać już duże kłopoty.
W kwestii charakterystyki wina, które powstaje z tej odmiany także jest nieco inaczej niż w przypadku Caberneta. Trudno jest bowiem znaleźć cechy, które zachowane są w winach 100% Merlot bez względu na pochodzenie, klimat i glebę. Gdyby się uprzeć, można powiedzieć, bardzo uogólniając, że Merlot daje wina lżejsze i jaśniejsze. Do tego łatwiejsze do picia, zwykle o wyższej kwasowości niż Cabernet, ale o delikatniejszych garbnikach. Jeśli zaś chodzi o aromaty to wspólne dla większości Merlotów są jedynie nuty śliwek, wiśni i czeremchy. Tym samym to bardziej tekstura wyróżnia Merloty niż smaki i aromaty charakterystyczne dla win powstających z tej odmiany.
Najlepszym sposobem na poznanie Caberneta i Merlota jest oczywiście próbowanie coraz to nowych odsłon jednoszczepowych win z tych odmian pochodzących z najróżniejszych regionów winiarskich świata. Do tego dochodzą wina świeże, młode, nieleżakowane w opozycji do tych, które były w beczce. Ta przecież zasadniczo zmienia charakter wina. Trzeba próbować – innego sposobu nie ma.