Białe porto
Może to niekoniecznie dobra pora na porto. Pogoda za oknem – trochę zaskakująco, jak na przełom kwietnia i maja – rozpieszcza nas nieprzyzwoicie. Dlatego na tapecie znalazło się białe porto, nie klasyki takie jak Tawny cz LBV.
White Port to bardzo nietypowa rzecz. Nie każdy producent w ogóle je robi, a jeśli już, traktowane jest jako to mniej ważne, “fun port”, takie, do którego nie przywiązujemy jakieś wielkiej wagi. Niektórzy producenci, jak ten, od którego my mamy porto, czyli Quevedo, produkują nawet mocno starzone, 10- czy 20-letnie porto, ale to nie jest standard.
Co to za trunek?
“Zwykłe” białe porto to nie jest trunek kontemplacyjny, jak LBV, Vintage czy różne kilkudziesięcioletnie, bardzo szlachetne Tawny. To porto jest dla rozrywki. Można je pić solo, na lodzie albo na jego bazie można robić koktajle.
Takie porto powstaje oczywiście z białych odmian winogron. Do produkcji tego naszego użyto następujących odmian: Gouveio (20%), Malvasia Fina (18%), Moscatel Galego (15%), Rabigato (15%), Donzelinho (10%), Viosinho (10%), Códega (10%) oraz 2% innych. Wszystkich ich używa się właśnie do produkcji białych win typu porto. Oprócz tych powyższych na liście dozwolonych odmian jest kilkadziesiąt rodzajów szczepów, jednak te powyższe należą do grupy najlepszych.
Starzenie
Jeśli chodzi o starzenie białych win typu porto, odbywa się ono zdecydowanie krócej niż w przypadku klasycznych, czerwonych Porto. Najczęściej białe porto butelkuje się po 2 lub 3 latach, ale leżakowanie nie zawsze odbywa się w beczkach dębowych. Niektórzy producenci używają do leżakowania stalowych lub cementowych kadzi. Wtedy porto jest bardziej świeże, rześkie, owocowe.
Quevedo White Porto
Nasze podstawowe białe porto ma ciemnosłomkowy czy miodowy kolor. Ponadto pachnie dojrzałymi owocami, dżemem gruszkowym, rodzynkami, orzechami. Na koniec pojawiają się nuty herbaciane, miodowe i orzechowe z odrobiną dymu. Nie jest zbyt słodkie, ma dobrą równowagę (Kwasowość całkowita – 3,49(g/l), cukier resztkowy – 99(g/l)). W ustach jest dużo subtelniejsze, lżejsze niż czerwone porto, ale dość długie, pełne.
Można je pić jako aperitif, do deserów czy foie gras, ale świetnie smakuje jako baza do koktajli. Propozycja producenta to: 1/4 White Port, 3/4 toniku, lód i świeża mięta. Znakomity efekt daje też pomieszanie porto białego z owocami – kawałkami gruszek, mango czy cytrusów.
Do picia solo polecamy wielbicielom naszej Marsali Superiore Ambra Dolce – to bardzo podobny styl.
Quevedo White Dry Porto
Białe wytrawne porto, czyli prawdziwa gratka. Znakomite dla wielbicieli niesłodkich sherry czy wytrawnych Marsali. Powstało z mieszanki typowo portugalskich białych odmian: Gouveio, Rabigato, Viosinho. Owoce pochodzą z winnicy Quinta da Trovisca. Ma słomkowy kolor, w smaku czuć nuty owoców pestkowych, takich jak brzoskwinia i morela z nutą cynamonu, co dodaje mu pikanterii. Na podniebieniu gładkie, o aksamitnej konsystencji. Podawać jako aperitif w temperaturze 8–10 ° C; świetnie smakuje z orzechami (Kwasowość całkowita – 4,20 (g/l), cukier resztkowy – 60 (g/l).
Warto też spróbować koktajlu na bazie białego wytrawnego porto: 1⁄2 Quevedo Dry White, 1⁄2 woda z tonikiem, kilka kostek lodu, plaster cytryny i listek mięty.
Kto lubi Marsalę Superiore Secco, ten polubi i to Porto.