WINA MOZELSKIE. Poznajmy region
Wina mozelskie to chyba najbardziej znane wina niemieckie na świecie. Szczególnie, kiedy myślimy o Rieslingu. Do 2007 region nazywał się oficjalnie Mosel-Saar-Ruwer, potem nazwę skrócono do Mosel. Jest to jeden z 13* oficjalnych regionów winiarskich w Niemczech i trzeci region co do wielkości produkcji. Pierwsze winnice wzdłuż Mozeli sadzili już Rzymianie około II w p.n.e. w okolicy Trewiru (niem.Trier), które jest uznawane za najstarsze miasto niemieckie (zał. 16 rok p.n.e.), które było jedną z regionalnych stolic cesarstwa rzymskiego. Warto zwrócić uwagę, że w późnym antyku miasto miało już około 60 tys. mieszkańców.
Położenie
Region leży w 98% na terenie landu Nadrenia-Palatynat (reszta w landzie Saara) i rozciąga się wzdłuż rzeki Mozeli oraz jej dopływów – Saar i Ruwer, od granicy niemiecko-luksemburskiej aż do ujścia Mozeli do Renu nieopodal Koblencji. Jest to jeden z najbardziej uroczo położonych regionów winiarskich. Winnice – w większości – posadzone są na stromych zboczach w dolinie rzeki, która płynie meandrami. Z tego wynika, że wędrując Niemieckim Szlakiem Winnym – można go też pokonać rowerem – nie przestajemy się zachwycać. Widoki są naprawdę oszałamiające. Trzeba tu wspomnieć jeszcze ciekawostkę: w miejscowości Bremm leży druga najbardziej stromo położona winnica – Bremmer Calmont o nachyleniu 68° (bardziej stromo położona jest winnica w Bühlertaler Engelsfelsen (region Baden, nachylenie 75°).
Centrum turystycznym, swoistym Disneylandem sztuki winiarskiej, jest miejscowość Bernkastel leżąca w środkowej części regionu.
Podział
Region Mozel dzieli się na sześć obszarów winiarskich (podregionów). Patrząc na mapę od północy na południowy-zachód, są to:
1.Burg-Cochem 1282 ha (Koblencja – Zell)
2.Bernkastel 5716 ha (Briedel – Trier)
3.Ruwertal 181 ha (dolina Ruwer)
4.Saar 773 ha (dolina górnej Saary)
5.Obermosel 723 ha (na pd od Konz)
6.Moseltor 123 ha (na północny-wschód od Perl)
Terroir
Dolina Mozeli charakteryzuje się chłodnym, północnym, kontynentalnym klimatem. Strome położenie winnic poprawia ekspozycję winorośli na słońce, dzięki czemu owoce mają lepsze warunki dojrzewania. Z drugiej strony, położenie winnic w dolinie rzeki, chroni je zimą przed mrozem i wiatrem. Ciemne łupkowe gleby bardzo dobrze chłoną ciepło podczas słonecznych dni, co też poprawia warunki uprawy i dojrzewania owoców. Lata są tu ciepłe, a okres wegetacyjny trwa dość długo. Średnia temperatura w lipcu wynosi 18°C. Jedyną wadą takiego położenia większości mozelskich winnic jest fakt, że nie ma tu możliwości zbiorów maszynowych. Cała praca musi być wykonana ręcznie.
Uprawy
Jak w wielu innych niemieckich regionach uprawia się tu w największej ilości Rieslinga. Pierwsze informacje o nasadzeniach tej odmiany pochodzą z XVIII wieku i dotyczą upraw zakonnych. Po rewolucji francuskiej posiadłości opactw przechodziły często w ręce świeckich właścicieli, którzy stworzyli markę win mozelskich tak znakomitej jakości, że na przełomie wieków XIX i XX najlepsze mozelskie Rieslingi były więcej warte niż Chateau Margaux. Po drugiej wojnie światowej wielki popyt na wino, zwiększenie powierzchni upraw i obniżenie jakości produkcji sprawiło, że w latach 80-tych XX wieku wina mozelskie (podobnie jak reńskie) nie kojarzyły się już z niczym jakościowym. Wszystko uległo zmianie w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Wyraźna poprawa jakości produkowanych win sprawiła, że wina mozelskie znowu cieszą się dobrą opinią.
Oprócz Rieslinga uprawia się w dolinie Mozeli wiele innych odmian. Drugi w kolejności jest Müller-Thurgau (Rivaner). Warto jednak zauważyć, jak duża jest dysproporcja pomiędzy najczęściej sadzonym Rieslingiem, a następnym w kolejności szczepem. Widać to doskonale na poniższym zestawieniu:
RIESLING 61,5% upraw/5392 ha
MÜLLER-THURGAU/Rivaner 11,2% upraw/979 ha
ELBLING 5,7% upraw/504 ha
WEISSER BURGUNDER/Weißburgunder/Pinot blanc 3,9% upraw/340 ha
SPÄTBURGUNDER/Pinot noir 4,6% upraw/400 ha
DORNFELDER 3,3% upraw/296 ha
SONSTIGE REBSORTEN 9,8% upraw: Auxerrois, Grauburgunder(Pinot Gris), Kerner, Chardonnay, Bacchus, Sauvignon blanc, Gewürztraminer, Schwarzriesling, Frühburgunder, Regent, Cabernet Sauvignon, Merlot i Shiraz.
Wina mozelskie, szczególnie Rieslingi, cieszą się obecnie bardzo dobrą opinią na świecie. Wręcz uważane są często za najlepsze. Niskoalkoholowe, lekkie, mineralne, pachnące ze świetną równowagą słodyczy i kwasowości. Tak wyobrażamy sobie typowego mozelskiego Rieslinga. Ciekawostką jest, że najbardziej znane nazwisko Mozeli to Egon Müller, którego wina są najdroższymi winami Niemiec, najbardziej poszukiwanymi zdobyczami kolekcjonerów, a jego posiadłość Scharzhofberg wcale nie leży nad Mozelą, tylko w regionie Saar i to nawet nie nad sama rzeką.
Liczby
winnice – około 9 tys. ha
nachylenie zboczy – do 68°max.
wysokość n.p.m. – do 200 m
producenci – około 3200
sprzedaż – 70% w kraju, 30% eksport
trasa przez region po autostradzie – 110 km
trasa wzdłuż brzegów Mozeli – 200 km
*Ahr, Mittelrhein, Mosel, Rheingau, Nahe, Rheinhessen, Pfalz, Hessische Bergstraße, Baden, Württemberg, Franken, Saale-Unstrut, Sachsen