Budureasca SRL
Winnice Budureasca leżą w Dealu Mare, pięknym miejscu o bogatej historii i tradycji winiarskiej sięgającej do starożytności. Potwierdzają to znaleziska archeologiczne z czasów istnienia Dacji. Winnice leżą u stóp wzgórz karpackich około 30 km na północny wschód od miasta Ploieşti, gdzie znajduje się 31 dackich stanowisk archeologicznych. Powszechnie wiadomo, że największy przywódca Daków – Burebista, który w I w. p.n.e. zjednoczył dackie plemiona, za poradą swojego kapłana, zlecił wyciąć winorośl. Dobrze znany jest fakt, że podjął tę decyzję nie tylko po to, by zmniejszyć konsumpcję wina wśród poddanych, ale przede wszystkim, aby zmniejszyć zainteresowanie obcych przywódców dackimi terytoriami. Niestety nie uchroniło to Daków od podboju rzymskiego około 150 lat później.
Fakt, że do dzisiaj język mówiony zachowuje kilka dackich terminów dotyczących terminów winiarskich – beczek, winorośli, odmian – jest dodatkowo dowodem na to, że kultura winiarska była ważną dziedziną życia Daków. Obecnie wina z dawnych dackich terenów są znane i cenione nie tylko ze względu na smak, ale i na nowoczesny styl, dzięki któremu mogą konkurować z winami z całego świata.
Winnice Budureasca rozciągają się na powierzchni 280 hektarów, z czego 250 ha to winorośle przesadzone w latach 2010-2011, a 30 ha to uprawy starych winorośli. Leżą one na wysokościach od 17 do 400 m n.p.m.
Warunki klimatyczne i glebowe sprzyjają tu szczególnie produkcji win czerwonych. Uprawia się tu głównie: cabernet sauvignon, merlot, fetească neagră, pinot noir i shiraz. Czerwone wina z tych terenów są miękkie, soczyste, dobrze skoncentrowane i dobrze się starzeją. Białe wina, zwłaszcza te, które powstają z odmian aromatycznych takich jak tămâioasa românească czy muscat ottonel także mają dużą przewagę nad winami pochodzącymi z innych regionów. Poza wspominanymi odmianami białymi Budureasca uprawia jeszcze sauvignon blanc, fetească regală, chardonnay, fetească albă, pinot gris oraz riesling.
Za jakość i styl win Budureasca odpowiadają Serban Gheorghiu i Stephen Donnelly – “latający winiarz”, angielski enolog z 30-letnim doświadczeniem, który karierę rozpoczął w Napa Valley, studiując na Uniwersytecie Davis w Kalifornii i od tego czasu potwierdził swój talent tworząc wyjątkowe wina na Węgrzech, w Republice Południowej Afryki, w Rumunii, a nawet w Indiach. Stephen Donnelly rozumiejąc, że wina z różnych lokacji mają swoje indywidualne cechy, zdobył międzynarodowe medale dla każdego producenta, dla którego pracował. W Rumunii tworzył wina od 1995 roku, a od 2007 roku pracuje także dla Budureasca – w tym czasie firma zdobyła ponad 70 złotych i srebrnych medali w konkursach takich jak: Rose du Monde, Mundus Vini, Mondial du Merlot, Decanter, Mondial de Bruxelles oraz The International Wine Challenge London.
Nowa winiarnia Budureasca otwarta wiosną 2013 roku, o powierzchni 5300 m² jest jedną z najnowszych i największych w Dealu Mare. Ma zdolność produkcyjną około 2,5 mln litrów wina. Na terenie winiarni znajdują się trzy strefy: produkcyjna – o mocy przerobowej 900 tys. litrów, magazynowa, gdzie mieści się około 1,6 mln litrów wina i powierzchnia, gdzie wina dojrzewają i są starzone. Tutaj znajdują się też powierzchnie biurowe, sale degustacyjne oraz sklep firmowy.
Serban Gheorghiu – stały enolog Budureasca prezentował swoje wina na tegorocznym Enoexpo i zrobił niebywałe wrażenie na odwiedzających, nie tylko smakiem win, które pokazał, ale i własnym podejściem do tworzenia win. Niezwykłe wrażenie na gościach zrobiła Tămâioasa Românească w wersji wytrawnej oraz Fume. Pierwsze z wymienionych win oszałamiało aromatem, drugie niebywałym ciałem i piękną strukturą. Ale o samych winach – następnym razem.