Ciekawe wina
Już co najmniej raz pisaliśmy tu o winach wyjątkowych. Ciekawe wina są dla tych, którzy nie boją się eksperymentu i przede wszystkim mogą lub chcą sobie nań pozwolić. Mamy teraz w Winnicy kilka takich ciekawostek. Dlatego warto o nich opowiedzieć. Wybrana lista nie jest uporządkowana i nie określa żadnego stopnia ciekawości. Pewnie znajdą się na niej wina, które dla jednych są dość oczywiste, dla innych całkiem nieznane. mamy więc tutaj całkiem subiektywny zestaw win.
Alcardet Cepas Viejas
To czerwone hiszpańskie wino z regionu La Mancha zasługuje na uwagę z dwóch powodów. Po pierwsze winogrona pochodzą ze stuletnich krzaków, co zawsze bardzo warte wzmianki. Po drugie wino zrobione jest z dwóch odmian lokalnych zagrożonych wyginięciem: Moravia i Tinto Velasco. Moravia to odmiana uprawiana niemal wyłącznie w La Manchy, najczęściej używana jest do blendów. Daje winom lekko rystykalny, dość suchy charakter i ziołowy posmak. Tinto Velasco zwana też Benitillo to już zupełna nisza nisz. Efekt w postaci tego konkretnego wina? Wspaniały. I pełne i miękkie jednocześnie.
Château Noir Alibernet
Klienci naszego sklepu raczej nie uznają Aliberneta za jakąś ciekawostkę. Przecież już go dobrze znają. Ale dla tych, co nas jeszcze nie znają, może być to zupełna perełka. Oczywiście jego wyjątkowość opiera się na szczepie użytym do zrobienia tego wina. Powstał on w ukraińskim Instytucie Naukowo-Badawczym Winiarstwa w Odessie. To krzyżówka Cabernet Sauvignon i Alicante Bouchet. I to temu drugiemu rodzicowi zawdzięcza bardzo mocny, barwiący usta i język kolor. Bo Alicante Bouchet to odmiana należąca do grupy teinturier – odmian o czerwonym miąższu. To dzięki niej Alibernet daje bardzo ciekawe wina o bardzo intensywnej barwie.
Vermouth Garnacha Benito Escudero
I mamy w zestawieniu wermut. Niektórzy uznają, że to nawet nie jest wino, tylko jakiś zajzajer. I możemy się na to zgodzić, nie jest to po prostu wino, ponieważ wermut to trunek na bazie wina. Do tego jest aromatyzowany dodatkiem ziół. Ten konkretny wermut powstał według rodzinnego przepisu, w którym zaznaczono, że najlepszy wermut powstaje z odmiany Garnacha. To dlatego, że odmiana ta w okresie dojrzewania koncentruje najwięcej cukrów. Późne zbiory sprawiają, że ta naturalna koncentracja cukrów jest idealna do produkcji wermutu. Po wytworzeniu wina bazowego jest ono macerowane z minimum 25 różnymi ziołami pochodzącymi z lokalnych upraw. najważniejszy jest dodatek piołunu, bez tego nie ma wermutu. I tak mamy to pyszne słodko-ziołowe wino.
Budureasca Orange Win
Wina pomarańczowe robią w ostatnich latach karierę. Przynajmniej na polskim rynku. Mamy więc i my. Budureasca, czyli nasz producent z Rumunii, robi coś takiego. Wino pomarańczowe jest w gruncie rzeczy winem białym. Ma tylko ciemniejszy, bardziej żółto-pomarańczowy kolor. Wszystko przez proces produkcji. Podczas produkcji zwykłego białego wina po tłoczeniu gron od razu oddziela się skórki i pestki, a fermentacja przebiega bez nich. Tu postępujemy inaczej, zostawiamy skórki do maceracji przez kilka tygodni, aż do roku. Genialnie! W ten sposób intensywność aromatu, smaku i koloru rośnie. I przez ten kolor mówimy o winach pomarańczowych. Nasze Orange Budureasca jest macerowane 3 tygodnie. To nie za długo, więc wciąż jest świeże i owocowe. Powstaje z wymieszania odmian Fetească Regală oraz Sauvignon Blanc.
Quevedo Porto Rose
Różowe porto jest najnowszym wynalazkiem producentów porto. Robi się je podobnie do Ruby. Różnica jest taka, że po tłoczeniu gron, skórki separuje się od reszty moszczu szybciej, nim wino osiągnie kolor ciemnorubinowy. Dzięki temu mamy porto delikatne, bardzo świeże, owocowe, co oczywiście odpowiada potrzebom konsumentów. W gorące lato naprawdę trudno pić czerwone porto typu Tawny, gęste i mocne. Różowe możemy schłodzić i pić okrągły rok. To jego potężna zaleta.
Ostrožovič Tokajský Výber 3 Putňový
Tokaj 3-putonowy to w sumie już klasyka. Ciekawostką jest jego pochodzenie. Bo tokajskie wino jednoznacznie wciąż kojarzy się z winem węgierskim. Nie jest to oczywiście dziwne, bo większość regionu Tokaj leży jednak na Węgrzech. Słowakom udało się wywalczyć prawo do nazywania swoich win oznaczeniem Tokaj. Jednak wiadomo, ze tego różnica w posiadaniu jest kolosalna. Na Węgrzech powierzchnia upraw jest podaj 4 razy większa. Dlatego Tokajský Výber 3 Putňový od Ostrožoviča to ciekawostka, ale jednocześnie klasyk.
Tullum DOP Passerina
Kolejne ciekawe wino to znowu zasługa odmiany. Passerina to lokalna odmiana z regionu Marche. Uprawia się ją w całym pasie środkowych Włoch (Abruzja, Emilia-Romania, Lacjum). Daje wina cytrusowe, lekkie, ale bardzo różne w zależności od regionu. Nasza Passerina z abruzyjskiego Tullum jest mineralna, ostrawa. Wina z Lacjum tymczasem potrafią być super miękkie i kremowe.
Budureasca Premium Tămâioasă Româneasca
I znowu wino, którego mocną strona jest odmiana. Ale nie tylko. Tămâioasă Românească to rumuński biały muskat, czyli szczep dający zwykle wina słodkie. Ciekawostka numer dwa to fakt, że nasza Tămâioasă to wino wytrawne. Owszem, ma piękny, kawiatowo-egzotyczny aromat, jest lekkie i super-owocowe, bardzo odświeżające, ale jest wytrawne. Wspaniała propozycja.
Ciekawe wina to temat, który się nie wyczerpuje. Moglibyśmy tu zamieścić ich dużo więcej. Dlatego za jakiś czas pewnie do niego wrócimy. Niejedno z naszych win zasługuje na takie wyróżnienie, a przecież są jeszcze wina, których nie mamy.