Fetească razy trzy. Rumuńskie odmiany
Zdaje się, że każdy region winiarski ma swoje perełki. Rumuńskie odmiany lokalne, które mamy na półkach to Fetească Neagră, Fetească Regală oraz Tămâioasă Românească.
Ta trójka autochtonów ma bardzo poetyckie nazwy. Fetească Neagră to “czarna dziewczyna”. Fetească Regală to “księżniczka”, a dosłownie “królewska dziewczyna”. Tămâioasă Românească to dosłownie “rumuńskie kadzidło”. I na tych tłumaczeniach można by skończyć. Doskonale oddają one charakter tych szczepów.
Fetească Neagră
To czerwona odmiana winorośli pochodząca z terenów obecnej Mołdawii. Ponieważ obecnie sadzi się ją głównie w Rumunii, uważana jest za jej flagowy szczep. FN nie boi się mrozu, jest odporna na suszę i dość późno dojrzewa. Ma grube skórki, dzięki czemu mocno pigmentuje wina, które z niej powstają.
Niegdyś służyła głównie do kupaży z Cabernet Sauvignon czy Merlot, obecnie powstaje z niej sporo win jednoszczepowych.
Wina, które powstają z Fetească Neagră mają zwykle ciemnorubinowy kolor z fioletowym połyskiem, dominują w nich jeżyny, ciemne czereśnie, śliwki i czekolada. Beczka dodaje wanilii, co tworzy świetny zestaw smaków. Ponadto często pojawiają się w nich nuty dymne, pikantne.
Nic dziwnego, że mając wyliczyć kluczowe rumuńskie odmiany, zaczniemy od czarnej feteski.
Fetească Regală
To odmiana winogron o jasnej skórce, występująca już szerzej, bo w całej Europie Wschodniej. Oczywiście najbardziej znana jest ta rumuńska wersja. Nie należy jej mylić z pospolitszą odmianą białą, Fetească Albă. Fetească królewska jest najpewniej potomkinią Fetească Albă i Grasă de Cotnari, choć nie jest to w 100% pewne. Tak, czy siak, odmiana jest bardzo znana i lubiana nie tylko w Rumunii. Szczególnie często uprawia się ją w regionie Dealu Mare i w Transylwanii.
Jej mocne strony to dobra tolerancja dla skrajnych temperatur, ale potrzebuje dość dużych opadów. Nie lubi suszy.
Typowe wino z odmiany FR powinno być mocno owocowe i aromatyczne. Dominują w nim zielone jabłka, owoce egzotyczne, może pojawić się miód gryczany. Odmiana może być starzona w dębowych beczkach, zyskuje wówczas nutę wanilii i kremowość.
Tămâioasă Românească
Czyli pospolicie rzecz ujmując: muskat rumuński. Pachnidło. Odmiana najpewniej pochodzi z Grecji. Jest bodaj najważniejsza odmianą białą, z której powstają najczęściej wina półsłodkie i słodkie, czasem likierowe.
Typowe wino z Tămâioasă românească to złocisty kolor, niebywale intensywny aromat. Dominują w nim kwiaty polne, dojrzałe egzotyczne owoce, kwiat lipy, miód akacjowy.
Oczywiście wielu producentów robi z TR wina wytrawne, jednak nawet one pachną intensywnie i trochę słodkawo.