Szukaj w sklepie
12 638 25 10

Winnica Kraków

Feudo Antico – wina, które tworzą historię

W 2014 roku zetknęliśmy się z tą winnicą po raz pierwszy. Po degustacji byliśmy naprawdę zachwyceni. Wpadek nie było. Współpraca więc trwa. Niedawno pojawiły się na naszych półkach wina organiczne z Feudo Antico: Montepulciano, Cerasuolo i oczywiście Pecorino. W stałej sprzedaży mamy wina linii Feudo Antico i Tullum, to pozostaje bez zmian.

Dawniej

Feudo Antico to firma, która ma swoją siedzibę w Abruzji, w małej miejscowości Tollo. To zaledwie pięć kilometrów od Adriatyku i około trzydziestu od masywu Maiella. Tradycje uprawy winorośli i produkcji wina na tym terenie sięgają zamierzchłych czasów rzymskich. Dowodem na to są archeologiczne odkrycia starożytnych siedlisk, wśród których znaleziono amfory na wina i oliwę (łac. dolium). Znajdowano je na terenach gmin Pescara, Chieti i Ortona.

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego i Longobardowie, i Normanowie wykazywali zainteresowanie tymi terenami. Winikało to z tego, że powszechnie praktykowano tu uprawę winorośli i produkcję wina. Z 1062 roku pierwsze pisemne wzmianki na temat rozwoju winiarstwa na tych terenach. Jest to czas ekspansji Normanów na południu Włoch.

Dobra reputacja tutejszych winiarzy umocniła się jeszcze w czasach średniowiecza. Potem w 1568 roku Universitas Tollo zażądała od Barona Ramignani zezwolenia na wolną sprzedaż wina. W 1776 roku, w czasach Królestwa Neapolu, ks. Bernardo Valera wspominał o Tollo. Pisał, że to małe terytorium w Abruzji, nieopodal Morza Adriatyckiego znane z czerwonych win zwanych Lacrima.

Dzisiaj

Feudo Antico MontepulcianoDziś Feudo Antico, jako firma lokalna, dziedziczy długą tradycję i chce kontynuować winiarską historię tego miejsca.
Ambicją Feudo Antico, od początku działalności, było przywrócenie winiarskiej godności Abruzji. Żeby to marzenie mogło się spełnić firma stara się łączyć wielki szacunek dla tradycji, dla środowiska, dla terroir z nowoczesną, technologicznie zaawansowaną produkcją. Dużą wagę Feudo Antico przywiązuje do ograniczonej wydajności i wykorzystania takich technik uprawy, żeby miały one jak najmniejszy wpływ na środowisko. Ta filozofia doprowadziła do tego, że firma jest pierwszą, która się zaangażowała w stworzenie nowej apelacji terytorialnej w Abruzji, czyli DOP Tullum (niegdyś DOC). Dzięki zaangażowaniu i głębokiej wierze Feudo Antico w powodzenie tego przedsięwzięcia w 2009 roku powstały pierwsze wina oznaczone DOP Tullum. Jest to pierwsza apelacja terytorialna w Abruzji (gmina Tollo, prowincja Chieti) i jedna z najmniejszych w całych Włoszech.

Obecnie produkcja win Tullum jest ściśle kontrolowana, aby zachować najwyższą jakość, jaką może zaoferować region. Feudo Antico podchodzi do zasad produkcji win Tullum DOP z wielką powagą: wina produkuje się z winogron sadzonych na zboczach nie niższych niż 80 m n.p.m. i w zagęszczeniu nie większym niż 3300 winorośli na hektar, a wydajność nie przekracza 10t/ha (choć prawo pozwala na 13 t/ha). Producent dba dodatkowo o optymalizację plonów, by uniknąć zubożenia ziemi, co natychmiast wpływa na jakość wina.Efektem tej dbałości jest fakt, że w roku 2019 Tullum podniosło swój status z apelacji DOP do DOCG. W pełni zasłużenie.

Kluczowe dla tej apelacji jest także użycie lokalnych szczepów, z których największą gwiazdą jest Pecorino. Innowacją, którą wprowadziło dodatkowo Feudo Antico, jest produkcja win przy użyciu betonowych kadzi lub zbiorników ze stali nierdzewnej zamiast beczek dębowych.

W Winnicy

Feudo Antico proponuje po pierwsze klasyki Montepulciano d’Abruzzo, czy Trebbiano d’Abruzzo. Po drugie specjalność, czyli Pecorino Tierre di Chieti IGP czy Passerinę z tej samej lokacji. Wybitnym osiągnięciem są wina z serii Tullum DOP właśnie. Jest wśród nich rozkosz dla podniebienia, czyli słodkie Passito Rosso.

Tych win trzeba spróbować, ponieważ łączą, w sposób wcale nieoczywisty, poszanowanie tradycji, lokalny charakter, a z drugiej strony są niebywale współczesne.