JARMARK BOŻONARODZENIOWY KRAKÓW 2023
We wrześniu poprzedniego roku znany wszystkim brytyjski dziennik The Times zamieścił na swoich łamach listę 24 najlepszych jarmarków świątecznych w Europie. Nie jesteśmy ani trochę zdziwieni, że Kraków znalazł się w tym zestawieniu obok takich sław jak Kolonia, Göteborg, Salzburg, Berlin czy Praga. Co ciekawe jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie nie jest jedynym wyróżnionym z Polski. Pojawił się tam także Gdańsk ze swoimi świątecznymi targami.
Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie organizowany jest od ponad 25 lat, co sprawia, że jest to najstarsza tego typu impreza w Polsce. Nawiązuje ona do starych handlowych tradycji miasta. Gromadzi turystów zagranicznych i polskich, mieszkańców okolic i samego miasta ze względu na zupełnie wyjątkową atmosferę. Nie da się być na Rynku przed świętami i nie poczuć tej specyficznej, świątecznej aury. Tym większym rozczarowaniem było odwołanie targów w 2020 roku z powodu pandemii.
Tegoroczne wyróżnienie w The Times nie jest oczywiście jedynym. Jarmark Bożonarodzeniowy Kraków opisano też w 2007 roku we włoskim przewodniku po najciekawszych targach świątecznych w Europie. Następnie CNN Travel w 2012 roku wyróżnił Kraków, jako miasto najlepsze do spędzania Świąt Bożego Narodzenia.
Kiedy zaczyna się Jarmark Bożonarodzeniowy
Jarmark Bożonarodzeniowy Kraków 2023 startuje 24 listopada na Rynku Głównym. Tym razem kramy staną po stronie wieży ratuszowej. Impreza potrwa do Nowego Roku.
Atrakcje
Targi świąteczne w Krakowie mają naprawdę bogatą ofertę. na płycie Rynku staje wówczas około 70 kramów z najróżniejszymi produktami. Ręcznie malowane bombki, piękne ozdoby świąteczne, stroiki, szopki, świece i inne drobiazgi. Ponadto ceramika, ciekawe gadżety do wystroju wnętrz, lniane tkaniny, biżuteria i wełna. Można więc zaopatrzyć się w prezenty dla całej rodziny.
Ale Jarmark Bożonarodzeniowy to także miejsce, gdzie można spędzić czas na degustacji smakołyków. Smalec, pierogi, bigos czy kiełbasy, to na polskich stoiskach. Kupcy zagraniczni za to prezentują swoje smakołyki z Litwy, Słowacji, Ukrainy czy Węgier.
Winnica na targach świątecznych
Jesteśmy tam już kolejny raz. Mamy wina z różnych regionów Europy, także z Polski. Ale hitem jest nasze wino grzane, które powstaje tradycyjnie: wytrawne czerwone wino z niewielkim dodatkiem białego, do tego cukier, cynamon, laska wanilii, goździki i plaster pomarańczy. I gotowe. Niczego lepszego nie spróbujecie. Chyba że wolicie miód pitny. Też mamy. W tym roku dodatkowo mamy rozbudowana ofertę miodów. Nie tylko Pasieka Jaros, ale i Vilkus (Wodacz/Wodzisław, woj. świętokrzyskie), Mel de Petra (Bęczyn, w pół drogi między Skawiną a Wadowicami, woj.małopolskie) oraz Miodosytnia Augustowska (Augustów, woj.podlaskie). Będzie też coś bez alkoholu, czyli grzaniec jabłkowy z imbirem, który dostarcza Tłocznia Chocznia. Coś niebywałego!