Szukaj w sklepie
12 638 25 10

Winnica Kraków

Manufaktura Cieleśnica

To firma z Podlasia, która produkuje konfitury słodkie i wytrawne, syropy do herbaty, kawy czy wody po prostu, herbaty, lemoniady, a nawet miód. Oczywiście wszystkie produkty są robione sezonowo, część z nich to naprawdę krótkie edycje (np. 190 słoiczków konfitury z białej porzeczki z tokajem), nie zawierają konserwantów, uprawiane są ekologicznie. Taka forma działania wpisuje się w popularny trend Slow Food, więc oczywiście nic w tym dziwnego – w ostatnich latach powstało wiele takich małych firm rzemieślniczych. Popieramy taką działalność całym sercem.

Jednak Manufaktura Cieleśnica wyróżnia się nie tylko “czystą formą”, w jakiej podaje swoje produkty. Najbardziej cieszą składniki i ich przeciekawe połączenia. No i fakt, że firma ma własną pasiekę. To zawsze raduje.

Jeśli chodzi o produkty, warto spróbować wszystkiego. Po kolei. Nad tym nie ma się co rozwodzić. Więcej warto chyba opowiedzieć o wspomnianych składnikach i ciekawych połączeniach. I co nieco wyjaśnić – nie każdy wie, co to czystek.

Czystek to krzew należący do rodziny czystkowców, rzędu ślazowców i kladu różowych, pochodzi z Azji Zachodniej i basenu Morza śródziemnego, w Polsce występuje tylko w uprawach. Napar z liści jest stosowany w ziołolecznictwie. Wzmacnia odporność, działa antybakteryjnie i antywirusowo, pomaga usuwać toksyny z organizmu i dobrze wpływa na kondycję skóry. Czystek ma chyba lepsze właściwości od zielonej herbaty.

Manufaktura Cieleśnica proponuje syrop z czystka z pigwowcem japońskim. Przewidujemy, że to będzie hit. Jest to ekstrakt naparowy + 15% soku tłoczonego z pigwowca japońskiego (100% pigwowiec) + woda + cukier trzcinowy, a do tego cytryna i imbir. Można dodać do herbaty lub rozcieńczyć wodą. Na pewno nie zaszkodzi.

Syrop z młodych pędów sosny powstaje z ręcznie zbieranych wiosną pędów sosnowych poddanych maceracji, a do tego cukier trzcinowy, woda i sok z cytryny. W każdej butelce pływa szyszka sosnowa. taki syrop można pić podczas przeziębienia, na wzmocnienie albo po prostu dla charakterystycznego, wspaniałego smaku i zapachu. Można też go wykorzystać do zrobienia nalewki sosnowej. Właściwie to nadaje się tez do polania naleśników czy jakiegoś innego deseru albo do słodzenia herbaty.

Absolutnym rarytasem jest konfitura z białej porzeczki z dodatkiem wina Tokaj (skład: 70% biała porzeczka, wino białe tokaj, cukier trzcinowy, syrop z kwiatów czarnego bzu, sok z cytryny, pektyna owocowa (substancja żelująca)). Biała porzeczka jest słodsza niż owoce innych odmian porzeczek. W Polsce uprawia się zasadniczo dwie odmiany: Biankę i Jutenborg (pierwsza słowacka, druga niemiecka). Owoce wykorzystane do produkcji tej konfitury pochodzą z ogrodu przy Pałacu Cieleśnica. Słoiczki są numerowane – powstało ich zaledwie 189 sztuk.

Czeremcha to duży krzew lub drzewo z rodziny różowatych, kwitnący pięknie na biało, z czarnymi jagodowymi owocami. est rośliną miododajną, w Polsce jest bardzo pospolita. Czasem jest sadzona jako roślina ozdobna. Ponadto owoce są jadalne, im później zebrane tym mniej gorzkie (dobre na nalewki), kwiaty także przydają się w ziołolecznictwie. Dobre, lecznicze właściwości ma kora. Konfitura z wiśni z czeremchę to konkretnie 83% wiśni, cukier trzcinowy i zrobiony w Manufakturze syrop z kwiatów czeremchy (świeże kwiaty czeremchy, woda, cukier trzcinowy).

Kolejne ciekawe połączenia to na przykład syrop brzoskwiniowy z lawendą, syrop z jarzębiny z miętą czy konfiturą z czerwonej porzeczki z rumiankiem (z ksylitolem zamiast cukru) i można je mnożyć, ale to może już innym razem. Najprościej próbować.

*Wszystkie zdjęcia pochodzą z materiałów promocyjnych Manufaktury Cieleśnica.