Szukaj w sklepie
12 638 25 10

Winnica Kraków

Najlepsi z najlepszych: Marqués de Murrieta

Firma Bodegas Marqués de Murrieta to producent win hiszpańskich w regionie Rioja, którego przedstawiać nie trzeba chyba żadnemu wielbicielowi wina. Sprzedawcy, importerzy, sommelierzy i po prostu wielbiciele wina znają te markę dobrze. kojarzy się z jakością, z klasą, z wąska ofertą bodegi i klasycznym wizerunkiem etykiet. I oczywiście z niezwykłym smakiem. Kto próbował Castillo Ygay 2004 ten wie, że to nie nie marketing ani żarty. To pełna powaga naprawdę doskonałego wina.

W Winnicy od lat na półkach mamy i Reservę, i białą Capellanię, i od czasu do czasu wspomniane Castillo Ygay. Nie wszyscy jednak wiedzą z jak wspaniałym produktem obcują, dlatego przybliżamy firmę. Takich perełek naprawdę nie ma tak wiele.

Bodegas Marqués de Murrieta została założona w 1852 roku przez Ramóna de Luciano Francisco Murrieta (ur. w 1822 roku w Peru). W Ameryce Południowej mieszkał krótko, ponieważ po odzyskaniu niepodległości przez Peru w 1824 roku, hiszpańska rodzina Murrieta przeniosła się do Londynu.
W świat wina wprowadził go wuj – generał Rivero de Murrieta, znany bankier i bon vivant.
Po przygodzie w hiszpańskiej armii, Luciano podjął decyzję o zajęciu się produkcją wina – znał już wówczas i potencjał hiszpańskiego winiarstwa, i brytyjskie pragnienie wina.
Najpierw jednak odbył szkolenia i spędził cztery lata w Bordeaux, by nauczyć się wszelkich subtelności sztuki winiarskiej. Następnie przez cztery lata pobierał jeszcze nauki w różnych winnicach w Rioja.
Kiedy w końcu udało mu się wyprodukować własnych 100 beczek, wysłał je do Meksyku i na Kubę. I chociaż połowa z tych beczek spoczęła niestety w morzu, to i tak resztę udało mu się sprzedać z zyskiem. Dzięki temu zebrał środki, by założyć własną winnicę.
Doszło do tego w 1878 roku, kiedy Luciano kupił winnicę w Ygay, niedaleko od Logrono. Jego przedsięwzięcie od razu okazało się sukcesem. Wkrótce otrzymał tytuł markiza nadany przez króla Amadeo I.
Po śmierci założyciela winnica prowadzona była przez jego bratanka – Juliana de Olivaresa aż do 1977 roku, ale dopiero w 1983 roku winnica wkroczyła w nową erę. Przejął ją wtedy Vicente Cebrian Sagarriga, hrabia Creixell, który mógł się równać pod względem przedsiębiorczości i dynamiki działania z założycielem winnicy. Niestety, w 1996 roku zginął w tragicznym wypadku.
Na szczęście winnicę przejęły jego dzieci: Vicente i Cristina Dalmau Cebrián-Sagarriga.

Dziś Marqués de Murrieta jest jedną z najbardziej wyjątkowych winnic w Hiszpanii. Wiele win tam stworzonych to wina legendarne, poszukiwane, wybitne osiągnięcia winiarstwa. Każdy miłośnik zna Castillo Ygay, białe wino Capellania czy eleganckie etykiety Dalmau.
W ostatnich latach María Vargas, jedna z najzdolniejszych enolożek w Hiszpanii, dokonała – kolejnego w tej firmie – skoku jakościowego.

Trzeba pamiętać, że ten niemały producent tworzy wina z owoców pochodzących wyłącznie z własnych winnic. Finca Ygay to 300 ha upraw otaczających winiarnię, dzięki czemu firma może mieć całkowitą kontrolę nad surowcem. Winnice leżą w południowej części Rioja Alta i cieszą się doskonałym klimatem o charakterze kontynentalnym z osłoną w postaci gór Sierra de Cantabria. Uprawia się tu pięć odmian czerwonych – Tempranillo, Garnacha, Mazuelo, Graciano i Cabernet Sauvignon i jedną białą, czyli Viura. z nich powstaje zaledwie kilka rodzajów win. Na tym także polega wyjątkowość firmy, która trzyma się filozofii mniej znaczy więcej. Win w ofercie jest dosłownie kilka: Castillo Ygay (nie co roku), Marqués de Murrieta Reserva, Capellania (leżakowane w beczce viura), Dalmau (kupaż z cabernet sauvignon) i dwie etykiety win z Galicji (Pazo Barrantes i La Comtesse de Pazo Barrantes). To naprawdę żadna oferta pod względem ilościowym. Jeśli chodzi o jakość, wina po prostu same się bronią.

Wizytówką winnicy jest wino Castillo Ygay, które powstaje wyłącznie w najlepszych latach z owoców pochodzących z najwyżej położonych lokacji w winnicy (485 m). Leżakuje zwykle 2,5 roku w beczkach, 3 lata w butelkach i dopiero po tym pojawia się na półkach. Od lat zbiera najwyższe noty we wszystkich winiarskich rankingach i przewodnikach.

Marqués de Murrieta Finca Ygay Reserva to etykieta, która pojawia się już co roku. Klasyka wśród win z regionu Rioja. Powstaje z owoców z niżej położonych winnic i krócej leżakuje niż wyżej wspomniane Castillo Ygay.

Dla wyjaśnienia – wina galicyjskie w ofercie Marqués de Murrieta pochodzą z Finca Pazo de Barrantes, posiadłości należącej do firmy, a znajdującej się w Dolinie Salnés w obrębie apelacji Rias Baixas DO w hiszpańskiej Galicji. Posiadłość obejmuje 12 ha upraw wokół zabytkowego majątku, który pochodzi z 1511 roku. Winnica powstała, żeby zaoferować wyjątkowe wina z wyjątkowego szczepu i z miejsca, którego wizytówką jest odmiana albariño. Wina z tej wyjątkowej i szlachetnej odmiany powstają niemal wyłącznie w hiszpańskiej Galicji i w północnej Portugalii, gdzie klimat pozostaje pod ogromnym wpływem Atlantyku.
Podobnie jak w Finca Ygay w Rioja, proces produkcji jest tu kontrolowany na każdym etapie, poczynając od uprawy winorośli, przez przycinanie, kontrolę wydajności aż po ręczny zbiór.

Firma MdM nie uznaje kompromisu i nie ma produktów “codziennych”, żadnej linii win prostych, owocowych, wyprodukowanych i sprzedanych szybko. Dlatego między innymi oferta jest krótka, a wina kosztowne. Powiedzieć, że etykiety z tego winiarskiego domu nie należą do najtańszych to nadużycie. Wina są drogie, ale po prostu muszą tyle kosztować.