Wino na tapecie: Perełka, czyli BUSUIOACĂ DE BOHOTIN
Busuioacă de Bohotin to stara rumuńska odmiana czerwonych winogron. Dawniej nazywano ją także Tămâioasa de Bohotin, Tămâioasa vanata de Bohotin, czy Tămâioasa violeta. To dowody, że to najpewniej lokalna odmiana, której nazwa pochodzi od nazwy miejscowości Bohotin w regionie Iaşi.
Obecnie ta wyjątkowa lokalna odmiana uprawiana jest w czterech regionach: obok Iaşi, skąd najpewniej pochodzi, w Huşi – region Vaslui, w Pietroasele – region Buzău oraz w Tohani w regionie Prahova. Łącznie to zaledwie 100 ha upraw.
Ten wyjątkowy szczep, niełatwy w uprawie, najczęściej używany jest do robienia win różowych o subtelnym, pięknym kolorze. W Rumunii nazywa się go „trandafir topit” (topiona róża). Spora zawartość cukru w gronach – zwykle powyżej 230 g/l – sprawia, że rzadkością są wina wytrawne z tej odmiany. Kiedy widzimy na półce wino jednoszczepowe z Busuioacă de Bohotin spodziewajmy się wina półsłodkiego o cukrze resztkowym na poziomie około 40 g/l.
Najbardziej charakterystyczną cechą win wyprodukowanych z Busuioacă de Bohotin jest aromat świeżych winogron i płatków róży. Wina czerwone z tej odmiany to zazwyczaj słabe egzemplarze, dlatego małe prawdopodobieństwo, żeby mieć szansę na spróbowanie go w Polsce.
Nasza Busuioacă de Bohotin z winnicy Budureasca to flagowy przykład wina z tej odmiany. Ma piękny, połyskliwy jasnoróżowy kolor, cudowny aromat, umiarkowaną słodycz (cukier resztkowy 35,70 g/l) i niezwykłą świeżość. To taki typ półsłodkiego wina, które po prostu dobrze się pije. Cieszymy się, że mamy akurat taką odsłonę tej rumuńskiej odmiany, która jest jej godną reprezentantką.