Poznajmy odmiany: Montepulciano
Co to takiego?
Odmiana montepulciano należy do tych bardziej znanych nawet tym, którzy niespecjalnie przywiązują wagę do win, które piją. Dla tych, którzy, wręcz przeciwnie, całkiem się przykładają do teorii wina, to oczywista wiedza. Są jeszcze bywalcy sklepów z winami włoskimi i turyści zwiedzający piękną Italię latem, wiosną czy przez okrągły rok. Dla nich to też znany temat. Tym ostatnim czasem się myli montepulciano – odmiana i Montepulciano wino, a dokładnie Vino Nobile di Montepulciano. Od razu tę niejasność naprawmy. Odmiana montepulciano to kluczowy szczep środkowych Włoch Jest uprawiany w takich regionach jak: Apulia, Molise, Lacjum, Umbria, Marche, Emilia-Romagna, a przede wszystkim Abruzja (Abruzzo). Vino Nobile di Montepulciano to z kolei toskańska specjalność z okolic miejscowości o tej samej nazwie w prowincji Siena. Powstaje głównie z odmiany sangiovese – innej kluczowej dla win włoskich. A zatem występuje tu tylko zbieżność nazw.
Czwarty we Włoszech
Tym razem interesuje nas szczep winny montepulciano, czwarty pod względem areału upraw we Włoszech po sangiovese, catarratto bianco i trebbiano. Powstaje z niego jedno z najbardziej znanych win włoskich, czyli Montepulciano d’Abruzzo DOC. W 2007 roku wyprodukowano aż 800.000 hl, co dało tej marce drugie miejsce pod względem ilości produkcji – tuż po Chianti DOCG, które święci triumfy od lat i jest najlepiej rozpoznawalnym winem włoskim na świecie.
Odmiana montepulciano najpewniej pochodzi z Toskanii, być może właśnie stąd nazwa tożsama z toskańską miejscowością. Jednak obecnie uprawia się ją głównie w środkowych Włoszech (patrz wyżej). Jest to odmiana późno dojrzewająca, skłonna do wysokich plonów, dlatego dbający o jakość producent musi panować nad wydajnością upraw. Charakterystyczną cechą owoców omawianej odmiany jest duża zawartość pigmentu w skórkach. Stąd nawet teoretycznie różowe wino Cerasuolo, które tradycyjnie powstaje z tej odmiany, ma bardzo ciemny kolor. Jednocześnie wina powstające z tej odmiany mają taniny zwykle dość łagodne, niską kwasowość, są dość miękkie, zaokrąglone, raczej łatwe. Stąd, myślę, duża popularność tego wina na całym świecie.
Apelacje
Istnieje mnogość apelacji środkowowłoskich, które wymagają użycia bądź pozwalają używać odmiany montepulciano w większej czy mniejszej proporcji, jednak do najbardziej znanych należą:
Biferno DOC – reg. Molise; min. 60-70% udziału w winie
Montepulciano d’Abruzzo DOC i Montepulciano d’Abruzzo Colline Teramane DOCG – reg. Abruzzo; min. 85% udziału w winie
Rosso Conero DOC – reg. Marche; min. 85-100% udziału w winie
Offida DOCG – reg. Marche; min. 50% udziału w winie
Rosso Piceno DOC – reg. Marche; 35-85% udziału.
Tullum DOP
Mniej znaną, bo mniejszą i młodszą apelacją jest Tullum DOC zwane wymiennie Terre Tollesi DOC. Wspominamy o niej, ponieważ mamy znakomite wina od dobrego sprawdzonego producenta z tym oznaczeniem. Winiarze Feudo Antico mieli duży udział w powstaniu apelacji Tullum DOC. Lokalne wina czerwone tworzy się z minimum 90% monte.
Wspomniany producent, którego wina z dużym przekonaniem polecamy od paru już lat, ma do zaoferowania kilka różnych win robionych z montepulciano, nieleżakowanych, młodych i owocowych albo starzonych w ceramicznych kadziach, albo leżakowanych w beczce. Najciekawszą jednak pozycją w portfolio jest Tullum Passito Rosso 2009. 100% suszonych owoców montepulciano – deserowy raj – drogi, ale wart swojej ceny. Ten przypadek nie jest odosobniony, potwierdza jeszcze wszechstronność odmiany, która ma do zaoferowania więcej niż tylko masowe wina z pólek supermarketów.