Szukaj w sklepie
12 638 25 10

Winnica Kraków

Prosecco, czyli bąbelki, które rządzą

Prosecco mapaSą tacy wielbiciele wina, dla których nie ma lata bez prosecco. I my to nawet rozumiemy. Te włoskie bąbelki podbiły świat już lata temu. W Polsce szał na wino musujące z Veneto zaczął się około 10 lat temu. Obecnie prosecco zna prawie każdy. Nawet Ci, którzy sami wina nie lubią i nie piją, o tej marce raczej na pewno słyszeli.

Na naszych półkach prosecco być musi. Kiedy jedno nam się znudzi, nam i klientom, szukamy innego. Dotychczas większość producentów miała swoje siedziby na północ od Piawy, w okolicach Valdobbiadene. I właśnie z tej apelacji pochodziły najlepsze wina z oznaczeniem DOCG. Aż do teraz. Na naszych pólkach stanęło prosecco z winnicy Cantina Montelliana z siedzibą w Montebelluna, na południe od Piawy. Co istotne: nieopodal Asolo. I to Asolo jest w tej części regionu miejscem, skąd pochodzą owoce na najlepsze prosecco z oznaczeniem DOCG.

Co to jest prosecco?

Prosecco asoloTo wino musujące z regionu Veneto powstające zawsze ze szczepu Glera. Jest to autochtoniczna odmiana winorośli z północnych Włoch, znana od czasów rzymskich. Odmiana Glera daje duże i długie grona z żółtozłotymi jagodami.
Proces produkcji naszego bohatera opiera się na metodzie Charmata*. Druga fermentacja, dzięki której wino musuje, odbywa się w zamkniętych kadziach stalowych po dodaniu drożdży i cukru. Oczywiście wszystkie wina musujące tak powstają, ale metoda tradycyjna (szampańska) jest trudniejsza i bardziej kosztowna. Druga fermentacja odbywa się w butelce.

Nazwy zastrzeżone

Prosecco może być produkowane w obu włoskich Wenecjach: Veneto (Wenecja Euganejska, prowincja Treviso) i Friuli-Venezia Giulia (Friuli-Wenecja Julijska, prowincja Triest). Wina pochodzące z tych regionów, bez żadnej wyszczególnionej lokacji mają oznaczenie DOC. Możemy to umownie nazwać zwykłą apelacją.
Ale są mniejsze regiony, z których bierze się owoce do produkcji specjalnych prosecco. Te od 2009 roku mają oznaczenie DOCG, czyli najwyższej możliwej apelacji we Włoszech. Oznacza to, że wymagania prawne przy produkcji takich win są zdecydowanie wyższe. DOCG, czyli najwyższą apelację w regionie,  mamy dwie: Conegliano Valdobbiadene DOCG oraz Asolo DOCG.
2020 rok przyniósł kolejną innowację. Prawo winiarskie usankcjonowało produkcje prosecco Rosé. Powstaje z odmiany Glera (85%) i Pinot Noir winifikowanego jako czerwone wino (15%).

Frizzante a Spumante

Różnica między tymi rodzajami wynika ze stopnia nasycenia dwutlenkiem węgla. Frizzante musi mieć mniej niż 3 bary ciśnienia w butelce. Zwykle ma od 1 do 2,5. Bąbelek jest mniejszy i dość szybko ucieka. Spumante natomiast ma powyżej 3 barów i długo utrzymujące się bąbelki. I do tego oczywiście potrzebuje szampańskiego korka. Spumante stanowi około 80% produkcji całego prosecco.

Smak prosecco

W zależności od zawartości cukru resztkowego prosecco dzielimy na cztery rodzaje.
Extra brut zawiera 0-6g/l cukru resztkowego i w sumie występuje rzadko.
Brut to wytrawne prosecco i musi mieć cukier na poziomie 6-12 g/l.
Extra-dry to z kolei prosecco plasujące się gdzieś pomiędzy brut a dry, delikatniejsze, półwytrawne z leciutką słodyczą. Ma 12-17 g/l cukru.
Dry z kolei to prosecco półsłodkie z naprawdę wyraźną słodyczą. Cukier resztkowy: 17-32 g/l. Rzadkość, podobnie jak extra-dry.

Cantina Montelliana

Nasze nowe bąbelkowe wina pochodzą z winnicy Cantina Montelliana. Została ona założona w 1957 roku przez grupę lokalnych rolników. Obecnie firma zarządza 750 ha winnic i zrzesza 400 lokalnych producentów. Do tego posiada 185 tys. hektolitrów zdolności magazynowania wina, z czego 36,5 tys. hl w autoklawach. Produkuje głównie prosecco, w tym najważniejsze pozycje to Asolo Superiore
DOCG i DOC Treviso.

*metoda opracowana we Włoszech w 1895 roku przez Włocha Federico Martinottiego, potem rozwinięta wraz z nowym patentem wynalazcy Eugène’a Charmata w 1907 roku we Francji.