Szukaj w sklepie
12 638 25 10

Winnica Kraków

Przegląd hiszpańskich regionów w Winnicy

Ostatnio wciąż wracamy do tematów hiszpańskiego winiarstwa, dlatego warto może zrobić przegląd regionów półwyspu iberyjskiego reprezentowanych dumnie na naszych sklepowych półkach. Nie jest to oszałamiająca ilość, ale na pewno mamy tam miejsca ciekawe, charakterystyczne, a wina z nich pochodzące – warte spróbowania.

Castilla y León – to raczej jednostka administracyjna (wspólnota autonomiczna) niż region winiarski. W jej obrębie leżą znakomite regiony winiarskie, apelacje produkujące wina o dużej sławie, jak choćby Toro czy Ribera del Duero. Jednak wciągamy Castilla y León na naszą listę osobno, ponieważ reprezentuje tę ziemię wino, którego sukces sprzedażowy jest jednym z większych w Winnicy. Oczywiście mowa o Riscal 1860 Vino de la Tierra Castilla y León. Na to wino owoce hodowane są w winnicach Toro należących do Marqués de Riscal. Producent nie musi starać się o nazwę chronioną D.O. Toro czy jakąkolwiek inną, ponieważ nazwisko Riscal jest już klasą samą dla siebie. Potwierdza to tylko sława wina, o którym mowa, wśród naszych Klientów. Jakość broni się sama.

Rueda – region we wspomnianej wyżej autonomicznej wspólnocie Castilla y León. Słynie z białych stworzonych z odmian verdejo i sauvignon blanc. Rueda jako apelacja nie byłaby tym, czym obecnie jest, a uchodzi za producenta najlepszych win białych w Hiszpanii, gdyby nie wkład Marqués de Riscal. A wkład to niebagatelny zarówno w rozwój regionu, marki, stworzenie apelacji, a przede wszystkim w narzuceniu stylu robienia win białych, lekkich, świeżych, młodych, nie leżakowanych w beczkach. Rueda w Winnicy to też niejedna propozycja – Marqués de Riscal także u nas gości.

Ribera del Duero – region położony we wspomnianej wyżej autonomicznej wspólnocie Castilla y León, którego reprezentacja w sklepie nie jest duża, ale wśród win z Ribera mamy Pesquera Crianza 2012, co daje nam przewagę jakości nad ilością (ha!). Wino pochodzi bowiem z Bodegas Alejandro Fernandez, firmy, która obecnie kojarzona jest jako klasa mistrzowska w całej Hiszpanii, a i na świecie może… Region Ribera del Duero robi prawie wyłącznie czerwone wina (z białych dopuszczalne jest tylko albillo), zwykle solidnie zbudowane, napakowane, co jest zasługą naprawdę niełatwego klimatu w Ribera (gorące lata, przymrozki zagrażają tu nawet późną wiosną). Autorem  renesansu upadającego regionu, gdy winorośl niemal znikała z tutejszego krajobrazu, była Vega Sicilia. Nie dość, że przetrwała złe czasy dla winiarstwa w tym regionie, to jeszcze rozwijała się w najlepsze. Dopiero w latach 80-tych XX wieku nowoczesne winiarstwo  zaczęło się tu rozwijać, a obecnie Ribera del Duero to nazwa niemal jednoznaczna z wysoką jakością.

Toro – region położony także we wspomnianej wyżej autonomicznej wspólnocie Castilla y León. Region o równie niełatwym klimacie jak Ribera. Kontynentalny charakter, z długą mroźną zimą, naprawdę upalnym latem to niełatwe zadanie dla lokalnych winiarzy. Ale dowodem, że się da jest choćby wino spod szyldu Telmo Rodriguez. Powstają tu zasadniczo czerwone wina, choć uprawia się także białe odmiany – verdejo i malvasia. Ciepłe, skoncentrowane, pełne – w takim charakterze powinno być prawdziwe Toro.

Bierzo – region położony na samych północno-wschodnich rubieżach Castilla y León i mocno odstający charakterem od win pochodzących z większości kastylijskich apelacji. Pisaliśmy o Bierzo nie raz i nie dwa, ponieważ kilka lat temu wina z tego regionu zaczęły na dobre podbijać świat, Polskę też… Region jest najciekawszy dlatego, że powstające tu wina robi się zasadniczo z trzech odmian: czerwone z mencia, białe z godello i doña blanca. Tyle. Nie można ich do niczego porównać: białe są ziołowo-mineralne, czerwone mają atramentową barwę, ale w smaku, obok owoców, można wyczuć bardziej chłodny, północny charakter. Nasze wina z tej części półwyspu – Armas de Guerra – trzeba po prostu wypić.

Rioja – to region i apelacja leżąca głównie na terenie prowincji La Rioja, a częściowo w prowincjach Navarra i Álava (Araba). Win przedstawiać nie trzeba. Region Rioja to najbardziej znany region winiarski Hiszpanii, w którym powstają głównie wina czerwone z przewagą odmiany tempranillo. Reprezentowany w Winnicy całkiem ciekawie: od win prostych, łatwych, przyjemnych, produkowanych w dużych ilościach do codziennego “używania” (Gardenos tinto joven 2014), przez leżakowane wina typu Crianza, Reserva, Gran Reserva, od mniej i bardziej znanych producentów (wybitny Marqués de Riscal czy Marqués de Murrieta), przez białe wina z odmiany viura, aż po wino półsłodkie, które zachwyca swoim smakiem. Jest z czego wybierać na różne okazje.

Navarra – mało znany w Polsce region leżący w całości na terenie wspólnoty autonomicznej o tej samej nazwie, a do tego nieco popsuta marka przez – swego czasu – masowo sprowadzane cienkie wina marketowe. Oczywiście nie tak popsuta jak La Mancha, ale jednak trochę. Nam kojarzy się świetnie, z takimi producentami jak Julián Chivite, Castillo de Monjardín, Príncipe de Viana czy Nekeas. W Winnicy mamy niedużą reprezentację, ale najwyższej jakości: merlot i chardonnay z Castillo de Monjardín. Niezwykłe odkrycia dla podniebienia.

Penedès/Cavas – region Penedès znajdujący się w Katalonii reprezentują u nas wina musujące cava – duma regionu i Hiszpanii w ogóle. Sam region Penedès znany jest nie tylko z win musujących, bo robi się tu wszystkie rodzaje win, ale to właśnie Cava przynosi mu największą chwałę. Od niedawna można wina cava robić także w innych regionach (Aragonia, Castille y León, Extremadura, La Rioja, Kraj Basków, Navarra i Valencia), ale to w Katalonii się zaczęło i tu powstaje 95% cavas. To wino musujące produkuje się tradycyjnie z trzech odmian: macabeu, parellada i xarel·lo, ale można dodawać malvasia, chardonnay i pinot noir – dwa ostatnie jak w szampanie. Cava może być całkiem wytrawna lub ze słodkawymi akcentami, może być także różowa, krócej lub dłużej leżakowana (reserva), ale zawsze jest robiona metodą tradycyjną (“szampańską” z drugą fermentacją w butelce), smakuje nawet tym, którzy za tradycyjnym szampanem nie przepadają, a do tego wina cava mają zdecydowanie lepsze ceny.

Almansa – to region i apelacja położony na skraju La Macha (na granicy z Valencia), który na naszych półkach dumnie reprezentuje świetny producent – Bodegas Piqueras. Almansa to miejsce mało znane w Polsce, ale na pewno takie, które oferuje szereg ciekawych win w świetnej relacji jakość-cena, czego Ribera del Duero nie może zaoferować zbyt często. W Almansa robi się wszystkie rodzaje win, ale ciekawostką są na pewno czerwone wina z monastrell czy syrah. Hiszpańskie syrah najlepiej udają się właśnie w tych regionach: Almansa, Jumilla czy Yecla.

Mamy jeszcze niewielkie reprezentacje takich regionów jak Uclés (La Mancha wschodnia) z ciekawymi owocowymi winami Mesta na czele, świetne galicyjskie wina białe z odmiany albariño z apelacji Rías Baxias, wzmacniane wina słodkie i nie tylko z Jerez czy Montilla-Moriles, coś z katalońskiego Prioratu i jeszcze parę innych drobiazgów. Warto więc przyjrzeć się naszej hiszpańskiej półce pod kątem regionów, które tam prezentujemy. To daje ogląd, jak ciekawym winiarsko krajem jest Hiszpania oferująca naprawdę cały wachlarz win na różne okazje, do różnych dań, w całkiem odmiennych stylach (porównajmy tylko Bierzo i Almansa!) i cenach naprawdę na każdą kieszeń.