Dobry Riesling – lepiej być nie może
“O rieslingu to ja bym mogła godzinami… Dobry Riesling to wino ideał” – tak to czasem mówię w rozmowach z klientami. Usprawiedliwiam się, kiedy klient wydaje się zniecierpliwiony. Pewnie myślał, że po dzieci, że do szkoły, że zakupy, a tu baba jak się wzięła, to skończyć nie może. Tak że w sprawie rieslinga, to może lepiej nie zaczynać.
Ale gdyby ktoś jednak zaczął, to mógłby usłyszeć, że riesling to najszlachetniejsza biała odmiana na świecie. W dodatku nie ma takiego typu wina, którego się nie da z tej odmiany zrobić. I wytrawne, tak “suche” aż w ustach trzeszczy, i mineralne, i subtelne, i całkiem słodkie, lepkie, bardzo aromatyczne i mocno skoncentrowane (eiswein).
Niemieckie tanie i bardzo słabe rieslingi, popularne w sieciowych sklepach od wielu lat, popsuły co nieco wizerunek tej szlachetnej odmianie. Jednak nie na tyle, żeby wszyscy się od rieslinga odwrócili. Po prostu trzeba zwracać większa uwagę na to, co się kupuje. 10-15 zł za rieslinga to nie jest cena, która powinna dawać nam nadzieję na dobrze spędzony wieczór. Wtedy zaczyna się narzekanie, że kwaśny albo całkiem odwrotnie – że oranżada Hellena smakuje lepiej, a kosztuje pięć razy mniej, czy ile tam…
Ustalmy jednak, że byle jakie wino może pochodzić zewsząd i być z dowolnej szlachetnej odmiany. Taki banał, ale okazuje się, że często trzeba o tym przypominać.
Skąd pochodzi?
Najpewniej z doliny Renu i jest potomkiem starej niemieckiej odmiany weißer heunisch (gouais blanc) lub krzyżówką tramina z jakąś dziką odmianą.
Gdzie się go uprawia?
Najbardziej znane są rieslingi niemieckie z różnych regionów kraju (Niemcy uprawiają niemal 60% wszystkich upraw rieslinga na świecie). Potem alzackie, austriackie, ale uprawia się go także w Czechach, na Słowacji, na północy Włoch, a także w wielu rejonach zamorskich (Australia, Kanada, USA, RPA i Nowa Zelandia). Za punkt wyjścia i dojścia chyba uznaje się jednak rieslinga z doliny Mozeli i rieslinga z Alzacji.
Lubi chłodniejsze regiony lub chłodniejsze lokalizacje w ciepłym klimacie. Bardzo duży wpływ na smak wina z rieslinga ma terroir, a w szczególności gleby.
Beczka czy tank?
Raczej tank ze stali nierdzewnej, żeby zachować świeżość i żywy charakter. Są one bardzo pożądane w tym winie. Jeśli beczka, to raczej stara. Nowa mogłaby zdławić rieslinga. Tylko szalony winiarz – eksperymentator skoczy na tak głęboką wodę, by dać rieslinga do nowej beczki. Pytanie tylko, po co…. Przecież naprawdę żal.
Jakie wina daje?
To chyba najtrudniejsze pytanie dotyczące odmiany winorośli. Daje chyba każdy rodzaj białego wina. Wspólne cechy dla niemal wszystkich dobrych rieslingów to po pierwsze wyraźna kwasowość, wyrazisty aromat, cytryna, limonka (młodsze, świeże). Ponadto często dochodzi ananas, brzoskwinia, morela (dojrzalsze). A następnie nuty nafty i gumy (starsze i najszlachetniejsze). I to byłoby na tyle cech wspólnych.
Riesling może być winem lekkim (także alkoholowo), bardzo subtelnym, pachnącym delikatnie kwiatami i owocami, może być winem ostrym, bardzo wytrawnym, pikantnym, mineralnym o bardzo solidnej strukturze, może być winem pełnym, słonecznym, tłustym, lekko słodkawym, ale wciąż dobrze zrównoważonym dzięki wyrazistej kwasowości, aż w końcu riesling może być winem słodkim jak nektar, bardzo skoncentrowanym, bardzo treściwym. I także w tym przypadku wygrywa najczęściej dzięki właściwej sobie kwasowości. Wina słodkie typu Beerenauslese, Trockenbeerenauslese i Eiswein z rieslinga wygrywają z innymi tego typu winami z innych odmian właśnie dzięki naturalnej wysokiej kwasowości owoców.
Oczywiście chcąc poznać tę odmianę, trzeba naprawdę wypić trochę wina. W przypadku rieslinga to przygoda tak przyjemnie smaczna, że warto podjąć wyzwanie.
Nasze rieslingi:
Geierslay Riesling trocken 1L – litrowa butelka, wyższa kwasowość, do jedzenia
Seria Yellow, także znad Mozeli – od wytrawnego po delikatnie słodki
Riesling z późnego zbioru w wersji słodkiej.
Château Noir Rizling Rýnsky – słowacka wersja rieslinga reńskiego
Rizling Vlašský Ľadové – to nie jest właściwy riesling, o którym mowa, tylko zupełnie inna odmiana o zbieżnej nazwie, gdzie indziej nazywana jest riesling italico, olaszriesling czy welschriesling, uwzględniony tu – bo jest na stronie – dla wyjaśnienia.