Rizling Vlašský – co to takiego?
Rzeczywiście to odmiana to mało znana. A wszystko psuje fakt, że w nazwie ma “riesling”. Z właściwym rieslingiem reńskim nie ma nic wspólnego. Z jednej strony szkoda, rheinriesling to jedna z najszlachetniejszych białych odmian na świecie. I na tym porównaniu rizling vlašský zawsze straci. Taki gorszy model. Dlatego lepiej zrobili Chorwaci nazywając go graševina. Nie ma żadnych z rieslingiem, nie jest z nim porównywany i zrazu inaczej się go ocenia.
Nazw cały wachlarz
Tymczasem mało znany i uznany rizling vlašský to jedna z odmian dość szeroko uprawianych w Europie środkowej i południowo-wschodniej. Ma oczywiście szereg nazw właściwych regionowi uprawy. Wspomniana Chorwacja nazywa tę odmianę Graševina. W Czechach i Słowacji to Ryzlink vlašský/Rizling vlašský. Za to w północno-wschodnich Włoszech – Riesling italico, a na Węgrzech – Olaszriesling. Aż w końcu Austria zna ten szczep jako Welschriesling. Austria to obecnie kraj, w którym uprawia się najwięcej Welschrieslinga (69% całkowitych upraw odmiany). Druga jest Chorwacja (13%).
Skąd to jest?
Pochodzenie Welschrieslinga to sprawa zagadkowa. Jedni mówią, że to Riesling włoski (a może wołoski?), inni, że pochodzi z Francji. Dość późno dojrzewa i daje ciekawe, raczej lekkie wina. Ale można z Welschrieslinga zrobić też znakomite wina bardzo wysokiej jakości, np. Eiswein czy Beerenauslese(BA), czy Trockenbeerenauslese(TBA) – środkowoeuropejskie specjalności – słodkie, bardzo skoncentrowane robione z winogron dotkniętych szlachetną pleśnią (botritis) lub zmrożone, zbierane w temperaturze około 7°C. Przewaga tej odmiany w przypadku robienia win słodkich polega na tym, że owoce Welschrieslinga zachowują odpowiedni poziom kwasowości nawet jeśli są bardzo dojrzałe. To kluczowe dla smaku takich specjalnych win i ich dobrej równowagi.
Smak
“Zwykłe” wina wyprodukowane ze szczepu Rizling vlašský to zazwyczaj wina dość neutralne – pasują do bardzo wielu różnych potraw, do ryb, sałatek, przystawek, dań makaronowych, dań z kurczaka. Zwykle wina te mają dość przyjemny aromat z nutami jabłek i cytrusów oraz subtelnymi nutami przypraw korzennych. Jeśli w Welschrieslingu mamy trochę cukru resztkowego, będzie świetny do dań kuchni wschodnioazjatyckiej.
Polecamy nasz Rizling vlašski: wino lodowe, czyli eiswein z Château Topoľčianky.