Wino na Koniec Tygodnia: Salice Salentino DOP 2014 Cantina San Donaci
Wina z Cantina San Donaci z Apulii (wł. Puglia) to nowość, dlatego są teraz głównym naszym tematem. Długi czas nie mieliśmy win z tamtego regionu, dlatego tym bardziej musimy przypomnieć apelacje, typowe cechy win z południa czy opisać konkretne butelki wina.
Zaczynamy od jednego z dwóch najbardziej typowych win Salento, czyli Salice Salentino DOP. To obok Primitivo di Manduria najbardziej chyba znana apelacja “włoskiego obcasa”.
Apelacja Salice Salentino została stworzona w 1976 roku i obejmuje wina pochodzące z dwóch prowincji południowej Apulii: Brindisi (w całości gminy Sandonaci, San Pancrazio Salentino i częściowo terytorium gmin Cellino San Marco i Lecce) i Lecce (całe terytorium gmin Guagnano, Salice Salentino, Veglie, częściowo terytorium gminy Campi Salentina).
Jeśli chodzi o odmiany, na które zezwala lokalne prawo, to dla win białych (także musujących) niezbędna jest odmiana Chardonnay (minimum 70%) – pozostałą część mogą stanowić inne odmiany niearomatyczne. Jeśli na etykiecie mamy wyróżnienie konkretnej odmiany, np. Pinot Bianco, Fiano czy Chardonnay, wówczas oznacza to, że użyto powyżej 85% odmiany do produkcji danego białego Salice.
Wina różowe (także musujące) powstają tu z minimum 75% Negroamaro.
Jeśli chodzi o czerwone wina, to zasadniczo zawierają 90% odmiany Negroamaro. Uzupełnienie stanowi najczęściej Malvasia Nera. Ciekawe wina tej apelacji powstają z odmiany Aleatico. Najczęściej są to wina słodkie (mogą mieć różne oznaczenia dodatkowe w zależności od sposobu produkcji czy długości leżakowania, np. riserva, dolce, dolce liquoroso, liquoroso riserva).
Jak każde DOP (dawniej DOC), Salice Salentino ma bardzo określone normy wydajności z hektara i wymaganej zawartości alkoholu w winie. Wydajność roślin dających winogrona białe to maksymalnie 12 t/ha. Wina białe muszą mieć minimum 10,5% zawartości alkoholu. Wydajność Negroamaro wykorzystywanego do produkcji win czerwonych i różowych nie może być wyższa niż 12 t/ha, a wina, które powstają muszą zawierać minimum 11,5% alkoholu. Salice Salentino Riserva musi być mocniejsze – minimum to 12% alk. Odmiana Aleatico ma inne zasady – wydajność to maksimum 10 t/ha, zawartość alkoholu to 14%. Rzecz jasna są to wymagania minimalne. W praktyce czerwone wina z Apulii nie schodzą raczej poniżej 13% zawartości alkoholu.
Starzenie win z oznaczeniem Salice Salentino DOC to minimum 6 miesięcy w beczkach dla win czerwonych, a kiedy łączna długość starzenia w dębie i w butelkach wynosi 24 miesiące, wino może nosić oznaczenie Riserva. Wina musujące, które produkuje się w ramach apelacji nie mogą być w żadnym razie sztucznie gazowane dwutlenkiem węgla – mogą powstawać w wyniku drugiej fermentacji w butelkach lub w zbiornikach (metoda charmat, jak w przypadku Prosecco).
Zgodnie z zasadami nasze Salice Salentino San Donaci 2014 to kupaż Negroamaro w 90% i Malvasia Nera w 10% o zawartości alkoholu 13,5%, leżakowane dłużej niż minimum wymagane przez zasady apelacji, bo 12 miesięcy w beczkach dębowych.
Czuć to wyraźnie i widać. Wino ma ładny rubinowy kolor, ale obwódka jest już wyraźnie ceglasta. Co ciekawe i trochę zaskakujące, wino ma naprawdę jeszcze dużo świeżości – na początku nuty typowo owocowe – wiśnie, maliny, jeżyny. Potem pojawiają się już owoce smażone, konfiturowe, wiśnie w likierze i przyprawy, czarny pieprz, lukrecja, nuty balsamiczne, tostowe. Ciepłe, pełne, o bardzo umiarkowanych garbnikach, taninach dość subtelnych sprawia przyjemność nawet pite solo. Oczywiście polubi na pewno mięsa w różnych odsłonach, ale i dojrzałe sery czy wędliny typu chorizo czy salami.