Wino na tapecie: Château La Freynelle Rouge 2013
Niebywałe, że pokazaliśmy coś tak oczywistego, że aż nie bardzo wiadomo, co na ten temat można powiedzieć. Proste, zwykłe Bordeaux w roli głównej naszego cyklu WNKT, czyli Wino na Koniec Tygodnia. Coś jednak powiedzieć trzeba i od czegoś trzeba jednak zacząć. Nas tu czasem bawią niektóre internetowe mody, choć może nie bardzo to widać na naszych kontach fejsbukowych, zatem zróbmy tak, jak się to teraz robi w świecie wirtualnym.
Oto jest Château La Freynelle Rouge 2013.
Château La Freynelle Rouge 2013 jest czerwonym winem robionym z merlota i cabernet sauvignon w najbardziej znanym winiarskim regionie świata, czyli w Bordeaux.
Château La Freynelle Rouge 2013 to proste czerwone wytrawne wino, które pasuje do wielu mięsnych i makaronowych potraw.
Jest to dobrze zrobione, rzetelne wino czerwone w dobrej relacji jakość-cena.
Niech każde wino będzie jak Château La Freynelle Rouge 2013.
I na tym można by zakończyć, ale oczywiście nie zrobimy tego. Napiszemy to, o czym nasi goście w sklepie mieli okazję już się dowiedzieć.
Po pierwsze, wino powstało – dokładniej mówiąc – na terenie Entre-deux-Mer, czyli w tej części Bordeaux, która gwarantuje najwięcej wina bordoskiego w przystępnych cenach (szczególnie w porównaniu z takimi apelacjami jak Margaux czy Pomerol).
Po drugie wino pochodzi z domu winiarskiego o bardzo długich tradycjach. W 1789 roku Jean Barthe założył winnice w Naujean-et-Postiac i siedem pokoleń pracowało w tych winnicach aż do momentu, kiedy w spadku posiadłość przekazano obecnej właścicielce – Véronique Barthe. Był to 1992 rok i po raz pierwszy winnice trafiły w ręce kobiety. Jak widać po latach spadkobierczyni poradziła sobie doskonale.
Po trzecie właścicielka – Véronique Barthe ma obecnie 75 ha winnic w obrębie miejscowości Targon, Faleyras, Daignac oraz Espiet. Położone są one na gliniasto-wapiennych glebach, na pagórkowatym terenie i – zasadniczo – na południowych stokach. Średnia wieku winnic to około 25 lat. Uprawy dzielą się następująco: 25 ha winnic to uprawy białych odmian (13 ha Sauvignon, 7 ha Semillon, 5 ha Muscadelle), a czerwone szczepy zajmują 50 ha (35 ha Merlot, 15 ha Cabernet Sauvignon).
Po czwarte wino jest owocowe, z wyraźnymi wiśniowymi nutami, miękkie, bardzo łatwe i totalnie uniwersalne jeśli chodzi o zastosowania kulinarne. Oczywisty wybór dla wielbicieli bezpretensjonalnej klasyki.